Nefrologijos klinika

Kauno klinikų NEFROLOGIJOS KLINIKA

Klinikos vadovė prof. Inga Arūnė BUMBLYTĖ 

Kauno klinikų Nefrologijos klinika turi didžiausią dializių centrą bei didžiausią specialistų-nefrologų pedagoginio ir mokslinio personalo potencialą (12 mokslų daktarų, 4 doktorantai) Baltijos šalyse. Lietuvoje – tai pirmoji stacionarinė įstaiga, kurioje tiek nefrologijos, tiek klinikinės toksikologijos tarnybose yra įdiegtas europietiškas darbo organizavimo modelis. Kauno regione – tai vienintelė nefrologijos tarnyba, veikianti visa parą (24 val. 7 dienas per savaitę). Čia dirbantys nefrologai specializuojasi intin sudėtingose srityse, kaip retos inkstų ligos (Fabry liga, trombotinės mikroangiopatijos, Alporto liga ir kitos). Taip pat konsultuoja ir gydo, esant sunkiai hipertenzijai.

Nefrologijos klinikoje atliekamos inkstų transplantacijos iš mirusių ir gyvų donorų (viso vidutiniškai 38 per metus), ruošiami pacientai transplantacijai. Nefrologijos klinika teikia visų rūšių pakaitinę inkstų terapiją. Čia įdiegtos moderniausios pakaitinės inkstų terapijos technologijos, atitinkančios visus dializės kokybės reikalavimus, atliekamos ilgos trukmės pakaitinės inkstų terapijos procedūros, hemodiafiltracijos su tiesiogine pakaitinio tirpalo gamyba, peritoninės dializės. Per metus atliekama daugiau nei 18.000 įvairių hemodializės procedūrų. Yra galimybė atlikti visų rūšių gydomąsias aferezes (imtinai iki didelės apimties ir selektyviųjų aferezių). Plazmaferezių atliekama apie 3000 per metus.

Nefrologijos skyriuje kasmet gydoma daugiau negu 1300 ligonių, iš kurių didžioji dalis dėl staiga pablogėjusios inkstų funkcijos. Skyriuje atliekama daugiau negu 100 inkstų diagnostinių biopsijų, gydomi sudėtingiausi pacientai, tarp jų tuoj po inkstų transplantacijų, taikomas patogenetinis autoimuninių inkstų ligų gydymas, pacientai ruošiami pakaitinei inkstų terapijai.

Moksliniai pasiekimai

Nefrologijos klinika bendradarbiauja su kolegomis nefrologais iš įvairių pasaulio šalių, klinikos gydytojai yra daugelio tarptautinių nefrologijos organizacijų nariai. Nefrologijos klinika dalyvauja Tarptautinės nefrologų asociacijos „Inkstų seserų centrų“ programoje (Renal Sisters Program). Mūsų klinikos nefrologai patirties sėmėsi Gento (Belgija) universitetinės ligoninės Inkstų ligų skyriuje. Po LSMU ir Gento universiteto Nefrologijos klinikų bendradarbiavimo dešimtmečio, 2007 m. Pasauliniame Nefrologijos kongrese Rio de Žaneire Nefrologijos klinika buvo apdovanota Tarptautinės nefrologų asociacijos (ISN) pagrindiniu prizu už sėkmingiausiai vykdytą „Inkstų seserų centrų“ programą. Nuo 2009 m. pagal tą pačią tarptautinę „Inkstų seserų centrų“ programą Nefrologijos klinika tapo „mokytoja“ kolegoms nefrologamis iš Bresto (Baltarusija) srities ligoninės, o nuo 2016 m. ir Ukrainos gydytojams iš Lutsko. LNefrologijos klinikoje kasmet vyksta kolegų iš Bresto ir Lutsko stažuotės, o mūsų klinikos nefrologai vyksta skaityti pranešimų nefrologijos, dializės ir transplantacijos temomis į Baltarusijoje ir Ukrainoje rengiamas konferencijas, taip pat gelbsti kolegoms, vykdant mokslinį darbą. 

Nefrologijos klinikoje pagrindinė mokslo kryptis yra ūminio ir lėtinio inkstų nepakankamumo diagnostika, prevencijos galimybės ir gydymo optimizavimas. Klinikos gydytojai ruošia ir skaito pranešimus Lietuvos ir užsienio šalių konferencijose, nuolat rengiami ir publikuojami straipsniai citavimo indeksus turinčiuose žurnaluose, kasmet organizuojamos mokslinės praktinės konferencijos įvairiomis aktualiomis nefrologijos temomis, neretai lektoriais pakviečiami pasaulinio garso nefrologai

Klinikinė veikla

Nefrologijos klinika dalyvauja 2 tarptautiniuose multicentriniuose tyrimuose:

„Metų laiko ir geografinės platumos įtaka vitamino D sistemos reguliavimui sveikiems asmenims“ Tyrimas pradėtas 2015 m. pavasarį. Tyrimas vyksta 5 centruose, esančiuose išilgai 24-osios rytų lygiagretės, Šiaurės pusrutulyje: Odensė (Danija), Kaunas (Lietuva), Sofija (Bulgarija), Atėnai (Graikija) ir Tampere (Suomija).
„Inkstų ligų ir lėtinio inkstų nepakankamumo komplikacijų išaiškinimo ir jų prevencijos galimybių bei gydymo optimizavimo tyrimo programa - Dializės pradžios tyrimas“ (Danija, Švedija, Suomija, Estija, Latvija, Lietuva).

2013 m. Kauno klinikose pradėta diegti Elektroninė pacientų informavimo sistema (EPIS), kurios informacijos kūrime ir sklaidoje aktyviai dalyvauja Nefrologijos klinikos gydytojai.

Pedagoginė veikla

Pedagoginį darbą Nefrologijos klinikoje dirba 11 nefrologų ir 3 klinikiniai toksikologai. Dėstytojai skaito paskaitas ir veda praktikos darbus Lietuvos ir užsienio šalių MF V kurso studentams modulyje „Virškinimo sistemos, inkstų ir šlapimo takų patologija, klinikinė toksikologija“. Inkstų ligas ir toksikologiją kasmet studijuoja daugiau kaip 300 studentų (30–34 studentų grupės). Nefrologijos klinikoje taip pat vykdomos pasirenkamųjų ciklų programos MF VI kurso studentams: „Grėsmingos būklės nefrologijoje ir klinikinėje toksikologijoje“, ir „Jatrogeniniai inkstų pažeidimai“, kuriose studijuoja MF VI kurso studentai, besidomintys nefrologija ir toksikologija bei pageidaujantys gilinti savo žinias šiose srityse. Podiplominės studijos klinikoje vykdomos dviejose rezidentūrų programose: nefrologijos ir klinikinės toksikologijos. Nefrologijos rezidentūros trukmė yra 4, klinikinės toksikologijos – 3 metai. Nuo 1996 m. nefrologijos rezidentūros studijas baigė 48, klinikinės toksikologijos – 6 gydytojai. Šiuo metu nefrologijos rezidentūroje studijuoja 10 gydytojų rezidentų. Klinikos dėstytojai taip pat dalyvauja ir kitų klinikų rezidentūros studijų programose – vidaus ligų, urologijos – ir yra atsakingi už nefrologijos studijoms skirtus ciklus. Planuojamas nefrologijos ir klinikinės toksikologijos ciklas Skubiosios medicinos gydytojo rezidentūros studijų programoje. Nefrologijos klinika yra paruošusi penkias pasitobulinimo kursų programas.

Studijų administratorė Dalė RIMAITIENĖ
Tel.: +370 37 327130
El. p.: dale.rimaitiene@lsmuni.lt

Pedagoginis klinikos personalas:

 • Prof. dr. Inga Arūnė BUMBLYTĖ
 • Prof. dr. Vytautas KUZMINSKIS
 • Prof. dr. Edita ŽIGINSKIENĖ
 • Prof. dr. Inga SKARUPSKIENĖ
 • Doc. dr. Rūta VAIČIŪNIENĖ
 • Lekt. dr. Neda KUŠLEIKAITĖ
 • Lekt. dr. Asta STANKUVIENĖ
 • Lekt. dr. Sondra Kybartienė-MAČIULAITĖ
 • Lekt. Rūta LEKŠIENĖ
 • Lekt. Algirdas STONYS
 • Lekt. Jonas ŠURKUS
 • Asist. Rūta AUGLIENĖ
 • Asist. Asta BURČIUVIENĖ
 • Asist. Eglė DALINKEVIČIENĖ
X